Vaatamata erinevate põrandakatete mitmekesisusele on klassikaline puitpõrand jäänud paljudele lemmikpõrandakatteks. Oma loomulikus ilus on puitpõrand aegumatu materjal, mis sobib kõikidesse interjööridesse. Õigesti hooldades kestab massiivpuidust põrand kümneid või isegi sadu aastaid. Erinevalt parkettidest võimaldab massiivpuidust põrand ka mitmekordset lihvimist ja viimistlust. See omadus teeb massiivpuidust põranda soositumaks just suure koormusega interjööridest nagu baarid, kohvikud, fuajeed, saalid jne.
Massiivpuidust põrandate enimlevinud tüübid on laudpõrandad ja lipppõrandad. Puitpõrandaid müüakse nii viimistletult kui viimistlemata kujul.
Erinevalt massiivpuidust põrandast on parkett mitmekihiline toode, kus väärispuit on pealmine õhuke kiht. See annab parketile massiivpuidust põranda ees ka olulise hinnaeelise. Ühtlasi tähendab see ka seda, et parkett on tundlikum kulumisele, kuna seda ei saa reeglina mitmeid kordi üle lihvida.
Pealiskihte pakutakse vägagi erinevatest puidumaterjalidest mitmete mustrite ja mosaiikide kombinatsioonidega. Parketti paigaldatakse peamiselt "ujuvana" st. et parketi laudu ei liimita ega naelutata/klammerdata aluspõranda külge.
Puitpõrandate tooteid müüakse nii viimistletud kui viimistlemata kujul. Viimasel juhul saab klient ise valida sobiva viimistluskihi. Levinuimad puitpõrandate viimistlusvariandid on lakkimine ja õlitamine. Lisaks võib naturaalpuitu veel toonitada endale meelepärase tooniga. Sel juhul kasutatakse kas peitsimist või toonitatud õli või lakki.
Valiku tegemisel õlitamise või lakkimise vahel tuleks muuhulgas arvestada ka põranda kasutuskoormust. Lakk on tundlikum kulumisele, muljumisle ja kraapsude tekkimisele. Kui lakipind on juba murenenud, kaob ka puitu kaitsev kiht. Seetõttu võivad tekkida põrandale jäävad kahjustused. Õlitatud põranda puhul saab väiksematest kraapsudest ja kulumismärkidest jagu lihtsa hooldusõlitamisega. Samas on lakitud põrandat kergem puhastada ja hooldada.
Vannitoa sisustuses on puit jäänud teenimatult tahaplaanile. Kuid kui keraamilised plaadid ära tüütavad on just puit üks tugevamaid kandidaate niiskes ruumis kasutamiseks. Aastasadu on puit olnud kasutusel paadiehituses ja kellelgi pole tekkinud kahtlustki, et puit ja vesi ei sobiks kokku.
Erinevalt paljudest tehismaterjalidest mängib puit sisekeskkonnaga kaasa ning see seab puidu kasutamisele niisketes ruumides pisut kõrgemaid tingimusi. Ometi ei tähenda see seda, et puitu oleks võimatu vannitoas kasutada. Vastupidi, mitmed puiduliigid on juba loomulikus olekus üsna „veesõbralikud” ja kombineerides seda paadiehitusest tuttavate paigaldus- ja ehitustehnikatega on võimalik luua väga stiilseid ning usaldusväärseid interjööre.
Purjetajad ja muidu paadiehitusega kursis olevad inimesed teavad, et puit võib veepritsmetest muutuda üsnagi libedaks pinnaks, välja arvatud juhul kui tegemist on tikapuuga (teak, lad.k. Tectona grandis). Seetõttu ongi tika olnud klassikaline materjal laevatekkide ehituses. Uuemad trendid toovad tikapuu aga üha enam ka vannitubadesse nii mööbli, seinapaneeli kui ka põrandakattena.
Tikapuu on üsna unikaalne puuliik, mis juba loomupoolest on erakordselt vastupidav. Tika on nö. õline puit, mis teeb ta vetthülgavaks ja seetõttu ka kergemini hooldatavaks.
Lisaks on tika tule- ja happekindel ning talub hästi kuumust ja temperatuurikõikumisi. Oma happekindluse tõttu on tika hinnatud ka laborites töötasapinnana.
Tikast põrand reeglina liimitakse alustasapinna külge. Saavutamaks suuremat stabiilsust tuleks alusena kasutada veekindlat vineeri. Liimidest tuleks valida elastsust säilitavad parketiliimid, mis võimaldavad puidul veidi niiskusrežiimide muutumisel kaasa mängida.
Tihti soovitakse tikapõrand paigaldada nö. laevateki stiilis. Sel juhul jäetakse plankude vahele mõnemillimeetrised sooned, mis täidetakse spetsiifilise elastse mastiksiga, mida kasutatakse ka laevadekkide valmistamisel. Lisaks esteetilisele efektile annab see ka puhtpraktilisi eeliseid: põrandapind on vähem libisev ja parketilippidel on täiendav ruum paisumisteks ja kahanemisteks.
Kuna tika on ise juba üsna õline puu, tuleb põranda viimistlemisel kasutada spetsiaalselt tika jaoks toodetud õlisid. Õlitamine tõstab puidu loomulikku kaitsevõimet ning säilitab puidu värvi mitmeteks aastateks. Vähemalt korra aastas tuleks tikapõrandat uuesti üle õlitada.
Lisaks headele tehnilistele omadustele ei korva ükski tehismaterjal seda tunnet, mida loob looduslik tikapuust põrand. See on silmale hea vaadata ning jalale mõnus astuda.
Teostame ka puitpõrandate renoveerimist. Puitpõrand kestab aastakümneid ja vana põrandat ei maksa kohe lammutada. Renoveerides saad uueväärse põranda, millel on oma ajalugu.